Пенсіонери мають можливість, не виходячи з дому, у будь-який час переглянути свою електронну пенсійну справу
Електронна пенсійна справа – це сукупність інформації, яка обробляється на базі централізованих інформаційних технологій у формі електронних даних для забезпечення призначення / перерахунку та виплати пенсій.
Електронна пенсійна справа формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Формування пенсійної справи – це фахова допомога працівників ПФУ у попередній підготовці документів майбутнього пенсіонера перед його виходом на пенсію. Така можливість надається за 9 місяців до досягнення пенсійного віку і допоможе забезпечити призначення пенсії в найкоротший строк.
Пенсійна справа в електронному форматі дозволяє:
Мати доступ пенсіонерам до матеріалів своєї пенсійної справи в будь-якому сервісному центрі чи віддаленому робочому місці (точці обслуговування) Пенсійного фонду України.
Отримувати послуги онлайн через мережу Інтернет з використанням засобів вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Виписка з пенсійної справи стає доступною для формування протягом приблизно трьох днів після реєстрації на вебпорталі. Подальше оновлення виписки відбувається в першій декаді кожного наступного місяця.
Створити можливість для надання послуг незалежно від місця проживання особи.
Використати вивільнені приміщення органів Пенсійного фонду України, які сьогодні виділені для зберігання архіву пенсійних справ, для поліпшення умов обслуговування громадян.
Забезпечити наскрізний автоматизований контроль актуальності та достовірності документів, на підставі яких виплачуються пенсійні кошти.
В електронній пенсійній справі доступна інформація онлайн про:
Паспортні дані пенсіонера та його місце проживання
Копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата
Інформацію, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи
Номер пенсійної справи / особового рахунку, дата відкриття особового рахунку
Вид пенсії, орган ПФУ призначення пенсії, дата призначення
Адресні дані (адреса реєстрації та адреса фактичного місця проживання)
Довідка по зарплаті, врахована при призначенні / перерахунку пенсії
Довідка про стаж, врахований для визначення права на пенсію
Довідка про стаж, врахований для розрахунку пенсії
Для того, щоб отримати доступ до своєї пенсійної справи необхідно:
1. Увійти в особистий кабінет Пенсійного Фонду за допомогою КЕП, номеру телефону чи банківської картки.
2. В меню обрати розділ «Моя пенсія». Тут міститься інформація про:
– вид пенсії;
– строк, на який її призначено;
– загальну суму призначеної пенсії та суму останньої виплати;
– дати останньої та наступної виплати.
Також Ви можете побачити складові Вашої пенсійної справи, утримання (у разі наявності), у який спосіб виплачується пенсія.
Для того, щоб внести зміни до пенсійної справи необхідно:
1. Завчасно підготувати скановані копії документів, що свідчитимуть про внесення, зміну або уточнення даних.
2. В особистому кабінеті ПФУ, в меню обрати пункт «Внесення змін до пенсійної справи».
3. Обрати заяву, яку Ви бажаєте подати, заповнити відповідну анкету та завантажити до неї скан копії документів.
4. Сформувати заяву.
До пенсійної справи Ви можете подати:
– заяву про зміну способу виплати пенсії;
– заяву на зміну виплатних реквізитів;
– заяву на виділення долі в пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
– заяву на поновлення виплати;
– заяву про зміну стану перебування в закладах держзабезпечення;
– заяву на виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному держутриманні;
– заяву про зміну особистих даних пенсіонера;
– запит електронної пенсійної справи.
Стан оброблення Ваших звернень до Пенсійного фонду Ви можете переглянути в розділі «Мої звернення». Якщо інформація не відображається, натисніть «Оновити» (функція у верхньому правому куті).
Що таке «Ретроконверсія» Пенсійної справи?
В управліннях Фонду країни запроваджено нові підрозділи, а саме відділи ретроконверсії, працівники яких займаються оцифруванням пенсійних справ. Оцифрування пенсійних справ здійснюється в рамках реалізації проєкту «Е-пенсія». Тобто кожна паперова пенсійна справа сканується і створюється електронна пенсійна справа.
Введення автоматизованої системи дає можливість пенсіонерам отримувати доступ до матеріалів своєї пенсійної справи в будь-якій точці обслуговування Пенсійного фонду України та оперативно здійснювати контроль за достовірністю внесеної інформації.
Процес ретроконверсії включає 5 етапів обробки паперової пенсійної справи:
- Сканування документів пенсійної справи
- Редагування відсканованих файлів
- Внесення метаданих
- Створення електронного документу
- Перевірка пенсійної справи
Документи скануються із використанням технічних засобів, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом та зберігаються в електронній пенсійній справі як копії документів, на підставі яких призначено пенсію.
Запровадження електронних пенсійних справ є дуже важливим для пенсіонерів. Вони зможуть невідкладно отримати відповіді на питання щодо власного пенсійного забезпечення. Централізована інформаційна база дає можливість громадянам отримувати інформацію не лише за місцем реєстрації, а й у будь-якому відділенні Пенсійного фонду України.
Для зареєстрованих користувачів особистого кабінету на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою електронного цифрового підпису зможе переглянути дані власної пенсійної справи в будь-який зручний час без відвідування управління.
Вся інформація буде перенесена в єдину електронну базу даних у якій за лічені хвилини спеціаліст зможе знайти потрібний документ. В пенсійну справу повинна потрапити лише повна та достовірна інформація.
Фахівці перевіряють комплектність документів у справі. За відсутності в пенсійній справі копій необхідних документів вживаються заходи щодо їх одержання.
Зокрема, пенсіонерам можуть надійти запрошення завітати до управління Пенсійного фонду за місцем проживання та надати певні документи. Адже впродовж років неодноразово змінювалися вимоги щодо переліку документів, які долучалися до пенсійної справи при призначенні пенсії.
За необхідності будуть спрямовуватися запити до установ та організацій з витребуванням потрібних довідок. Надалі ці довідки будуть перевірятися та долучатися до пенсійної справи.
Дані, отримані в результаті проведеної інвентаризації, необхідно буде узгодити з інформацією, яка зберігається в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Тільки після повного укомплектування та перевірки пенсійна справа передається для сканування та формування електронної пенсійної справи.
Реформування пенсійної системи
Перехід на «Електронну пенсійну справу» вже незабаром надасть можливість відчути її переваги всім громадянам, які звертаються до пенсійної служби, оскільки це призведе до спрощення процедури отримання послуг, зменшення часу обслуговування та покращення якості прийому громадян. Після повного впровадження централізованої системи особа зможе звертатися за призначенням пенсії, незалежно від місця реєстрації. Процес обробки пенсійної документації буде максимально автоматизовано.
Сучасні технології поступово відтісняють епоху громіздких паперових справ, так як з'являється можливість відмовитись від паперового документообігу при їх формуванні. На заміну їм приходить електронна пенсійна справа. Для призначення пенсії заявником подаються оригінали документів без їх ксерокопій. Паспорт, трудова книжка, інші необхідні документи підлягають скануванню безпосередньо спеціалістом пенсійної служби, який здійснює їх прийом, і складають основу електронної пенсійної справи. Прийом заяв про призначення організовано таким чином, що заявнику не потрібно власноруч заповнювати бланк заяви, як це було раніше, за нього в автоматизованому режимі її сформує спеціаліст фронт-офісу, заявнику залишається лише перевірити внесені в заяву відомості та засвідчити її своїм підписом.
Призначення пенсії відбувається в централізованій системі, яка є єдиною для всіх територіальних управлінь Фонду. Сучасні веб-технології дозволяють автоматично внести в електронну пенсійну справу дані із системи персоніфікованого обліку про страховий стаж і заробітну плату застрахованої особи та провести розрахунок пенсії. Нова система має можливість аналізувати призначення пенсії за всіма варіантами, на які має право особа, та обрати найвигідніший. Інформація про особу, що міститься в електронній пенсійній справі, надійно захищена, що унеможливлює її витік.
Відтак із впровадженням системи обслуговування громадян на базі централізованих інформаційних технологій в майбутньому спеціальні сервісні центри будуть розташовуватися не тільки в управліннях Фонду, а і в банках, поштових відділеннях, на територіях громад при їх бажанні.
Ця система значно розширює можливості дистанційного обслуговування громадян. Вирішити питання свого пенсійного забезпечення можна через веб-портал Пенсійного фонду. Через персональний кабінет на веб-порталі за допомогою електронного підпису пенсіонер отримає доступ до своєї електронної пенсійної справи. Не виходячи з дому людина може в будь-який час через мережу інтернет переглянути складові пенсійної виплати, або подати заяву на призначення чи перерахунок пенсії.
Завдання пенсійної служби на сьогодні забезпечити якість обслуговування громадян на самому високому рівні. Це - дуже важливий крок у напрямку подальшого реформування пенсійної системи.