електронні звіти

 

Клієнтам ПриватБанку, користувачам Приват24 для Бізнесу доступний безкоштовний сервіс для компаній і підприємців, що надає можливість формувати і передавати електронну звітність до контролюючих органів.

Використовуйте безкоштовні і безпечні рішення від ПриватБанку для створення електронних звітів.

 

Переваги:

 

Зручність - ви підписуєте документи за допомогою електронно-цифрового підпису, не витрачаючи часу на відвідування державних органів. Для відправки звітів досить доступу в Інтернет.

Безпека - документи в Приват24 зберігаються в «хмарному сховищу», яке надійно захищає інформацію від вірусів і хакерських атак. Дані недоступні для третіх осіб, так як передаються в зашифрованому вигляді.

Вигода - сервіс абсолютно безкоштовний.

 

 

 

chek

Онлайн-сервіс, не потрібно встановлювати ПЗ.

 
chek

Про здачу звітів вам нагадає онлайн-календар.

 
chek

Реквізити підприємства, звітний період і основні дані в звітах заповнюються автоматично.

 
chek

Імпорт звітів з інших облікових систем.

 
chek

Здача звітності за групу підприємців чи підприємств з одного аккаунта в «Приват24 для бізнесу».

 
chek

Своєчасне автоматичне оновлення / додавання форм звітів.

 
chek

Отримання квитанцій від контролюючого органу з підтвердженням, що звіт прийнятий, або з коментарем, чому він не прийнятий.

 
chek
 
Служба підтримки допоможе вам правильно заповнити звіт.
 

 

 

Звітність є важливим джерелом інформації для прийняття управлінських рішень для різних груп користувачів. Дані фінансової та статистичної звітності дозволяють аналізувати і планувати розвиток країни в цілому і кожної галузі або регіону; дані податкової звітності потрібні для перевірки правильності і своєчасності оплати податків і внесків. Сучасні електронні комунікації і неминучість їх застосування в загальноекономічних процесах дають можливість в значній мірі оптимізувати виробничі потужності, спростити документообіг і постійно вдосконалювати методи прийняття управлінських рішень. З постійним розвитком інформаційних технологій виникає необхідність у застосуванні окремих її елементів з організації взаємин між державою і платниками податків, а саме розширення можливостей для подачі інформації в формі електронної звітності. Вже протягом багатьох років в Україні переважає практика подання звітності.

Питання впровадження та розвитку електронної системи подання податкової звітності підприємствами є досить актуальним на сьогодні. Такий спосіб представлення є пріоритетним напрямком у розвитку партнерських відносин між органами державної податкової служби (ДПС) і платниками податків.

Перехід на електронну систему звітності дає багато нових можливостей бухгалтеру. Вона не вимагає кропіткої паперової роботи і громіздких архівів. Для забезпечення можливості передачі документів до податкової інспекції потрібний тільки комп'ютер, на якому повинна бути встановлені спеціальна програма, а також вихід в Інтернет. Саме тому з метою спрощення процедури подання і подальшої обробки звітності була введена електронна звітність. Зараз все більше українців переконуються в перевагах подання звітності засобами телекомунікаційного зв'язку. Подання податкової звітності в електронному вигляді дозволяє зменшити паперовий документообіг, скоротити накладні витрати, спростити процедуру подання звітності. Крім того, електронна звітність - це також ще і престиж організації або підприємства, яке, працюючи з використанням сучасних інформаційних технологій, демонструє громадськості свою чесну позицію сумлінного платника податків.

Обов'язковою умовою надання електронної звітності є реєстрація електронного підпису посадових осіб в установленому законодавством порядку. Для формування та подання платниками податків податкової звітності та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді спочатку платник податків звертається до податкової інспекції за місцем перебування на податковому обліку та укладає договір про визнання електронних документів між платником податків і ДПС. Податкова інспекція видає два примірники договору та записує на електронний носій платника податків програмне забезпечення.

Світовий досвід впровадження електронної податкової звітності показує всі переваги і ефективність даного виду адміністрування податків і ефективність роботи всієї податкової системи. Подання податкової звітності в електронній формі - це не чиясь примха, а шлях, по якому вже давно йдуть передові країни світу. Платнику податків або відповідальній за це особі (наприклад, бухгалтеру) не треба стояти в черзі на індивідуальний прийом, що дозволяє зберегти свій час і заощадити частину коштів.

Під електронною звітністю ми розуміємо, звітність, сформовану за допомогою спеціальної комп'ютерної програми, підписану ключами електронного цифрового підпису (ЕЦП), завантажений в файл спеціального формату, який потім необхідно надіслати електронною поштою і отримати відповідь від відповідних органів про прийняття.

Очевидні наступні переваги електронного способу звітності для підприємств:

- економія робочого часу;

- економія коштів на придбання бланків звітності;

- оперативне відстеження змін в формі звітності;

- арифметичний контроль декларацій;

- економія часу на черги при поданні звітності;

- звітність, надіслана до державних органів в електронному вигляді не потребує дублювання на паперових носіях;

- для звітності по ПДВ істотно скорочується термін проведення перевірки заявлених по відшкодуванню сум ПДВ та забезпечення своєчасного їх відшкодування платнику податків.

Електронна звітність спростила ведення бізнесу підприємцям і юридичним особам. Це дозволило значно скоротити витрати часу бухгалтерів на роботу з документами. Підприємства можуть формувати звіти в бухгалтерському програмному забезпеченні, яке вони використовують для щоденного обліку, адже звіт формується в XML форматі, в якому і відправляють звітність за допомогою системи Internet.

Головним чином електронна звітність заощаджує час, будучи невід'ємною необхідністю організації обліку і вимогою часу.

Електронна звітність значно полегшує роботу бухгалтерів і гарантує автоматичну перевірку документів на виявлення помилок. Однак, залишається достатня кількість підприємств, які мають право вибору форми подання звітності. При такому підході досить багато бухгалтерів застосовує традиційний паперовий спосіб подання в силу звички. Тому необхідно в першу чергу більше популяризувати переваги звітності в електронному форматі, роз'яснювати методику її складання і заохочувати використання іновацій в процесі формування звітної інформації та її подання.

Протягом останніх років в Україні триває досить кардинальна реформа як податкової системи, так податкової політики зокрема. Податкова політика - це сукупність форм і методів діяльності в сфері оподаткування як з боку держави, так і платників податків.

Одним з елементів, який держава постійно намагається змінювати з метою дотримання податкової дисципліни платників податків, є форми подання податкової звітності. Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 05.12.20012 року №1007 затвердив план заходів щодо реалізації Концепції розширення переліку послуг, що надаються органами державної податкової служби платникам податків з використанням електронних сервісів, підвищення якості обслуговування платників податків, забезпечення достовірності інформації, що подається платниками податків до органів державної податкової служби, підвищення рівня прозорості та відкритості діяльності органів державної податкової служби.

Звітність в електронному вигляді - це пріоритетний напрям у розвитку партнерських відносин між податковою службою і платниками податків. Саме тому ДПАУ приділяє значну увагу питанню впровадження платниками податків подання податкової звітності в електронному вигляді.

В Україні створюються максимальні можливості для подання електронної податкової звітності. Подання податкової звітності в електронному вигляді має багато переваг як для платників податків, так і для податкової служби.

І все ж існують і окремі елементи проблеми, які потребують доопрацювання, в першу чергу, для платників податків, а саме - це підвищення професійного рівня фахівців і необхідність додаткових фінансових вкладень в процес автоматизації електронної звітності.

Податковим кодексом України передбачена можливість подання звітності в електронній формі, що позитивно впливає на зручність здійснення цього процесу для платників податків.

Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів, в тому числі за поданням податкової звітності. Згідно з цим законом, електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.

Електронний документообіг - сукупність процесів створення, обробки, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, з підтвердженням факту отримання таких документів.

Електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та / або підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу. Закон України "Про електронний цифровий підпис» визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.

Електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Наказом Державної податкової адміністрації України "Про подання електронної податкової звітності" затверджено «Інструкцію з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку», яка визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису.

Для подачі податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен мати:

- спеціалізоване програмне забезпечення для формування податкових документів в електронному вигляді у затвердженому форматі (стандарті)

- доступ до мережі Інтернет та можливість відправлення / приймання електронних повідомлень по електронній пошті;

- засіб криптографічного захисту інформації (КЗІ), сумісний з форматами даних із засобами криптографічного захисту, які використовуються в органах ДПС;

- чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформовані акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності у паперовій формі.

Платник податків:

- отримує сертифікати відкритих ключів посадових осіб, які мають право підпису (керівника, бухгалтера). Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці;

- отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів, та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді;

- ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки);

- надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії;

- після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для підтвердження того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.

При подачі податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку:

- платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим - ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим - ЕЦП керівника, третім - ЕЦП, що є аналогом відтиска печатки платника податків.

- після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв'язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків;

- після отримання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату;

- перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається не отриманим;

- підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків , дата і час прийому, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

- якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин;

- датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції

Подання податкової звітності в електронному вигляді набуває все більшого поширення в Україні. Його перевагами є зручність і економія робочого часу. Платники податків мають можливість вибрати програмне забезпечення, яке найкраще задовольняє їхні потреби. Спостерігається тенденція впровадження онлайн-сервісів, що забезпечують формування та подання звітності на будь-якому комп'ютері, що має доступ до мережі Інтернет. Перспективний напрямок - інтеграція систем електронного документообігу з індивідуальними мобільними пристроями.

 

 

Корисні посилання:

Як створити, підписати і відправити електронний звіт в Приват24 для Бізнесу

 

 

Часті питання:

Що таке адресат звітності?

Орган державної статистики, до якого подається звітність.

Що таке база даних адресата звітності?

База даних АС - база даних в електронному вигляді, створена адресатом звітності на основі показників форм статистичної та / або фінансової звітності та призначена для централізованого накопичення та використання в інформаційних системах адресата звітності.

Що таке електронний звіт?

Звіт в електронному вигляді - електронний документ, який є формою статистичної звітності або фінансової звітності, сформованої за допомогою програмного забезпечення і поданої респондентом.

Що таке квитанція про отримання / прийомі електронного звіту?

Квитанція про одержання електронного звіту (перша квитанція) - електронний документ, що формується центром обробки електронних звітів (ЦОЕЗ) - структурним підрозділом Головного управління регіональної статистики та засвідчує факт і час одержання електронного звіту.

Квитанція про прийом електронного звіту до обробки (друга квитанція) - електронний документ, що формується ЦОЕЗ та засвідчує факт і час прийому (неприйняття) електронного звіту до обробки і внесення його даних до бази даних АЗ.

Що таке квитанція - повідомлення?

Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту - електронний документ про необхідність повторного подання первинних даних до адресата звітності, який формується, підписується ЦОЕЗ та надсилається на адресу респондента в разі виявлення помилок або суперечливих даних, наведені респондентом в електронному звіті.

Яке програмне забезпечення підходить для електронної звітності?

Програмне забезпечення, призначене для створення електронних звітів, квитанцій у вигляді електронного документа відповідного формату (стандарту), перевірки електронного цифрового підпису (ЕЦП) електронного документа, яке відповідає вимогам щодо захисту інформації, встановленим чинним законодавством України та має позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері криптографічного захисту інформації.

Що таке система електронної звітності?

Система електронної звітності органів державної статистики - автоматизована система збору, накопичення та обробки електронних звітів, яка представляє собою сукупність правових, організаційних заходів і програмних, технічних, телекомунікаційних засобів суб'єктів системи електронної звітності органів державної статистики, які забезпечують створення, контроль первинних даних, передачу, контроль проходження, обробки даних і зберігання електронних звітів та квитанцій.

Хто такі суб'єкти системи електронної звітності?

Суб'єкти системи електронної звітності органів державної статистики - респонденти, адресати звітності, ЦОЕЗ та посередники електронної звітності, які здійснюють обмін електронними звітами і квитанціями і виконують інші функції.

Я в обов'язковому порядку повинен звітувати в електронному вигляді?

Подання респондентом електронних звітів здійснюється виключно на добровільних засадах і за його ініціативою. У разі подання респондентом звітності в електронному вигляді він має право не подавати відповідні форми статистичної та / або фінансової звітності на папері.

Респондент, який виявив бажання подавати електронні звіти в електронному вигляді керується чинним законодавством України, в тому числі в частині дотримання термінів подання державної статистичної та / або фінансової звітності за звітні періоди та з використання автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності".

Я не отримав квитанцію, що робити?

У разі ненадходження першої квитанції та / або другої квитанції, неможливості її розшифрування або здійснення перевірки ЕЦП, а також в разі отримання квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання звіту респондент знову подає звіт, при необхідності попередньо скорегувавши його.

Якими ключами підписується звіт?

- Безкоштовними ключами АЦСК ПАТ КБ "ПриватБанк". Створити можна в Приват24 для бізнесу, розділ "Налаштування" -> "Ключі ЕЦП" -> "Отримати сертифікат"

- Безкоштовними ключами АЦСК ІСД ДФС (податкова). Ключі можна отримати на сайті ФСУ розділ "Реєстрація користувачів" або за місцем реєстрації Юр. особи або ФОП

- Джерелами АЦСК "Україна" (M.E.Doc).

Як почати роботу з сервісом «Електронна звітність»?

1. Згенеруйте ключі в ПриватБанку (якщо немає діючих ключів податкової або АЦСК «Україна») через меню «Приват24 для бізнесу» «Налаштування → Ключі ЕЦП → Отримати сертифікат».

2. Заповніть настройки. Для цього натисніть в правому верхньому куті на шестірню і вкажіть код ФСУ і код ПФУ (дані можна вибрати зі списку).

3. Заповніть всі поля в настройках в ручному режимі. Дані автоматично будуть переноситися в звіти (договір).

4. Укладіть договір з ФСУ для відправки звітів:

- якщо раніше ви не відправляли звіти, то необхідно перш за все укласти договір з ФСУ про прийом звітності в електронному вигляді;

- якщо раніше відправляли звіти і у Вас є укладений договір, підписаний ключами, виданими ФСУ, або ключами ПриватБанку, що діють на даний момент, Ви можете відразу приступати до відправки звітів. Створити і відправити звіт можна в розділі «Документи → Електронна звітність → Створити звіт → вибираєте потрібний звіт → Редагувати → заповнюєте дані → Зберегти → Підписати і відправити».

5. Подайте заявку для відправки звітів в статистику (якщо будете відправляти звіти в Службу статистики) через меню «Документи → Електронна звітність → Створити звіт → Служба статистики → Заявка на реєстрацію ЕЦП в органах статистики».

Який термін дії договору про відправку електронної звітності в «Приват24 для бізнесу»?

Договір на відправку електронної звітності діє до закінчення терміну дії зазначених в ньому сертифікатів ключів.