Чи можливо ОСББ займатися бізнесом, щоб заробляти гроші на утримання будинків, і який вид діяльності вибрати?
Проект нового Житлового кодексу України передбачає обов'язкове створення кондомініумів, які повинні взяти на себе обов'язки по експлуатації житлових будинків, в тому числі і капітальний ремонт. Проте достатньої кількості грошей на ці потреби держава явно не виділить, а мешканці не зберуть. Виникає питання: де кондомініумам взяти необхідні кошти на своє функціонування?
Крім обов'язкових платежів, членам об'єднання співвласників багатоквартирного будинку доведеться використовувати і інші джерела доходу для ремонту і утримання своєї нерухомості. Одним з них, може бути законна підприємницька діяльність.
ЧИ МОЖЕ ОСББ ЗАЙМАТИСЯ БІЗНЕСОМ, ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ ГРОШІ НА УТРИМАННЯ БУДИНКІВ, І ЯКИЙ ВИД ДІЯЛЬНОСТІ ВИБРАТИ?
Відповідно до статті 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866 від 29.11.2001, об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті отримання прибутку. Природно, що для виконання основних функцій щодо утримання в належному стані самого будинку і прибудинкової території, необхідно мати кошти. Посилаючись на той же закон, ОСББ крім обов'язкових платежів на поточне утримання житла може також мати і деякі інші джерела грошових коштів. Зокрема, це можуть бути статутні внески в ремонтний і резервний фонди, грошові кошти як орендна плата за використання допоміжних приміщень об'єднання, добровільні майнові та грошові внески фізичних і юридичних осіб, субсидії на оплату житлових послуг і компенсації пільг категоріям громадян, які мають право на їх отримання.
А наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства від 27 серпня 2003 року № 141 було затверджено типовий статут ОСББ, згідно з яким об'єднання може виступати засновником (учасником) товариства з обмеженою відповідальністю. Тобто, щоб забезпечити собі гідне існування, ОСББ може займатися підприємницькою діяльністю, але тільки за умови, що всі доходи від його підприємства йтимуть виключно на благоустрій будинку.
Як водиться в нашому законодавстві, права рука діє незалежно від лівої, і закони можна трактувати, кому як захочеться. А при певній вправності можна їх взагалі обійти! ОСББ визначено як «некомерційна організація». Але це не обов'язково розуміти буквально. Можна займатися бізнесом, якщо доходи від нього будуть направлятися на утримання, ремонт і реконструкцію фонду. Який це вид бізнесу може бути? Можна збудувати на прибудинкової території гараж, автостоянку, склад і здавати їх в оренду. Більш того, під заставу нерухомості, що знаходиться на прибудинковій території, в банку можна взяти кредит. Інша справа, якщо бізнес буде йти не дуже успішно, виникнуть проблеми з поверненням кредиту. Але в будь-якому випадку слід орієнтуватися на те, що дохід буде невеликий, а витрачати кошти дозволено тільки на потреби кондомініуму.
ОСББ може заробляти на своє існування, наприклад, уклавши договір з операторами мобільного зв'язку на використання даху або здавши «глухі» стіни рекламному агентству для розміщення комерційної реклами.
При цьому не варто випускати з уваги, що, займаючись подібною підприємницькою діяльністю, ОСББ може зіткнутися з труднощами, пов'язаними з податковою адміністрацією. Але, щоб не вводити їх в спокусу «з'ясовувати відносини», краще б з грошима не зв'язуватися взагалі і приймати оплату за оренду ремонтом приміщень.
Про те, що без додаткових коштів не вижити, ОСББ зрозуміли, коли підрахували свої фінансові можливості. Ретельно вивчивши законодавчу базу, багато хто вирішив отримати у власність прибудинкову територію, щоб там організувати якусь господарську діяльність, оскільки здавати в оренду було нічого. Тому, перш ніж організовувати власне підприємство, потрібно зважити всі «за» і «проти».
Часто у ОСББ є деякі «бонуси». Їх будинки, які раніше були гуртожитками нині акціонованого заводу, який допоміг їм з ремонтом приміщень і благоустроєм території. Тісний зв'язок з підприємствами у них зберігається і сьогодні. А ось самостійно займатися зароблянням грошей вони навіть не намагалися, тому що в нашій країні будь-який бізнес небезпечний.
В даний час для бізнесу ОСББ немає ні передумов, ні можливостей. Чиновники всіх рангів в законі бачать насамперед слова «неприбуткова організація». Тому якщо десь якийсь кондомініум і заробляє «собі на життя», то намагається «не світитися», щоб не платити податки і не порушувати закон.
Фактично ОСББ - це будинок у вигляді громадської організації, яка має право залучати кошти для своїх потреб, а в подальшому вибирати собі підрядника для необхідних робіт.
Не рекомендується ОСББ самостійно займатися господарською діяльністю і брати будинок на свій баланс, оскільки в нашій країні, на жаль, крім постійних турбот і неприємностей це нічого не принесе. Але можливість поліпшити ситуацію все-таки є. Ми пропонуємо всім об'єднанням створювати асоційоване управління, в якому більшість будинків об'єднується в асоціацію, і один з голів ОСББ очолює її.
Асоціація - це вже юридична особа з господарською діяльністю. Вона може вирішувати питання з самостійним обслуговуванням будинків аж до автономного опалення, енергозберігаючих технологій тощо. До того ж в цьому випадку виключаються великі структури управління, буде менше витрат на адміністративні потреби, а більше - на цільове обслуговування.