Продовжуючуся всесвітня рецесія залишає на порядку денному питання про способи подолання її негативних наслідків. Багато країн шукають нові джерела зростання своїх економік, усуваючи регуляторні бар'єри для бізнесу. Наприклад, нещодавно у Франції був прийнятий закон, який робить більш гнучким час роботи магазинів. Начебто дрібниця, але дана норма повинна спричинити за собою створення додаткових робочих місць.
У Східній Європі сьогодні головне завдання - відновлення конкурентоспроможності одночасно з вирішенням проблеми наповнення державного бюджету. Багато країн - нових членів ЄС вже мають істотний дефіцит держбюджетів і активно шукають шляхи поліпшення конкурентоспроможності своєї продукції на ринку, але без збільшення державних витрат або скорочення податків. Експерти Світового банку закликають владу цих країн взяти приклад Південної Кореї, яка під час азіатської кризи 1998 року здійснила радикальну регуляторну реформу. Тоді, щоб відновити конкурентоспроможність всього свого бізнесу, протягом декількох років керівництво держави наполовину скоротило кількість дозволів, ліцензій, а також інших інструментів державного регулювання та адміністративних процедур з контролю над відкриттям і діяльністю бізнесу.
Як вже неодноразово заявлялося в ЗМІ, фінансово-економічна криза дуже сильно зачепила економіку України. Попит на традиційний український експорт (наприклад сталь) катастрофічно скоротився, потоки зовнішнього кредитування, які підживлювали споживчий бум останніх років, також остаточно припинилися. Останні роки конкурентоспроможність України постійно падала, зокрема тому, що українські зарплати росли набагато швидше, ніж продуктивність економіки. Місцевим підприємствам необхідно збільшувати свою продуктивність, інвестуючи в нові технології, в тому числі, щоб ставати більш енергоефективними і менш марнотратними в споживанні ресурсів. Однак зараз це зробити неможливо - немає доступу до кредитів. З іншого боку, девальвація зробила українську продукцію більш дешевою. Однак це «одноразовий» інструмент впливу - короткострокова підтримка. Щоб підвищити продуктивність економіки, необхідні глибокі зміни. Державні фінанси також в досить скрутному становищі, тому використовувати інструменти стимулювання, що вимагають бюджетних витрат, практично неможливо.
Єдиний реальний шлях підтримки української економіки - скорочення регуляторних бар'єрів, які сьогодні підвищують вартість ведення бізнесу в Україні та відповідно відображаються на вартості українських товарів і послуг, роблячи їх менш конкурентоспроможними, і таким чином фактично «вбиваючи» безліч підприємств і починань.
Регуляторна система України - одна з найбільш великовагових в світі, це підтверджує ряд досліджень, в тому числі звіт Міжнародної фінансової корпорації «Інвестиційний клімат в Україні». Система наповнена марними дозволами, ліцензіями, перевірками і сертифікатами, і це її головний недолік. А в умовах кризи подібний регуляторний інструмент без реформ стає схожий на знаряддя економічного самогубства.