Що таке IBAN?

IBAN (International Bank Account Number IBAN, прийнято вимовляти як айбен) - міжнародний номер банківського рахунку, відповідно до стандарту № 13616 Міжнародної організації зі стандартизації ІСО (ISO, International Organization for Standardization) і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS, European Committee for Banking Standards. Іншими словами - це стандартна система банківського рахунку в державах Євросоюзу. Його призначення - спрощення операцій між банками різних країн.

Введення коду IBAN було спочатку призначено для стандартизації міжбанківських розрахунків на території Європейського союзу, але зараз він застосовується і в інших країнах світу. Його використання дозволяє прискорити і здешевити міжбанківські платежі. Також йде процес інтеграції в систему розрахунків з використанням коду IBAN американської системи міжбанківських розрахунків. Офіційно супроводжує даний стандарт ISO компанія SWIFT.

У 2013 IBAN Був чинний як один з варіантів формату рахунків для міжнародніх переказів. У офіційного супроводжуючого стандарт компанії SWIFT український формат IBAN зареєстрованій в 2016 году. Використання IBAN в Україні було необов'язково и залежало від конкретного банку. Зарахування коштів, что надійшлі із зазначенням українського формату IBAN, відбувалося в звичайному режимі. З формальної точки зору регулятора, IBAN БУВ варіантом форматування внутрішньоукраїнського номера рахунку клієнта.

Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN згідно з вимогами стандарту ISO 13616. Для України IBAN складається з 29 букв і цифр: код країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунку.

В результаті впровадження IBAN за першими двома літерами відразу можна розпізнати країну учасника розрахунку (UA - Україна), а за допомогою контрольного розряду - забезпечити уніфіковану перевірку рахунку клієнта на його коректність.

IBAN - Міжнародний номер банківського рахунку

Завдяки впровадженню IBAN клієнти банків зможуть:

- зручно і просто ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк України, які обслуговує;

- уникнути помилок в реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах;

- швидше здійснювати перекази і отримувати кошти.

Серед інших переваг для клієнтів банків використання IBAN в майбутньому зробить можливим застосування QR кодів, які будуть містити інформацію про IBAN, для спрощення оплати рахунків і обміну платіжною інформацією.

Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів повинен зробити більш зручним оформлення розрахункових документів.

Національний банк України в 2019 році вводить міжнародний номер банківського рахунку IBAN, що дозволить гармонізувати український платіжний простір з європейським. Також застосування IBAN сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку.

Український формат IBAN був розроблений в 2008 році робочою групою асоціації УкрСВІФТ та зафіксований в документі «Положення про правила формування IBAN (міжнародного номера банківського рахунку) в Україні»

Впровадження IBAN як стандарту в Україні було ініційовано Незалежною асоціацією банків України. В кінці 2018 НБУ прийняв постанову, за якою з 1 квітня 2019 всі банки України повинні були відкривати клієнтам нові рахунки в стандарті IBAN, а до 31.10.2019 повинні були самостійно змінити номери рахунків клієнтів на IBAN зі збереженням діючого номера аналітичного рахунку. Таким чином діючі номера рахунків для клієнтів доповняться кодом країни і кодом банку. У лютому 2019 початок введення нового стандарту було відстрочено до 5 серпня. Планується, що в перехідний період (з 5 серпня по 30 жовтня 2019) будуть використовуватися старий і новий стандарти. З 1 листопада 2019 в розрахункових документах реквізит «Рахунок» повинна заповнюватися тільки за стандартом IBAN.

Згідно з наказом Державного казначейства України від 10.07.2019р. №201 з 1 листопада аналітичні рахунки, відкриті в Держказначействі, будуть формуватися відповідно до Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBAN Registry: 2009 NEQ). ДСТУ-Н 7167: 2010 », затвердженого наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р .. №454. Тому з 1 листопада мають з'явитися нові рахунки для сплати ЄСВ та податків, а також рахунки ФСС. Відповідні зміни внесені наказом в додаток до Порядку відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій з виконання бюджетів в системі Державного казначейства України.

В період з 05.08.2019 по 31.10.2019 клієнти банків в документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити "Код банку" і "Рахунок" в будь-яких варіаціях. У документах на переказ коштів в реквізитах платника / одержувача клієнт може заповнити як пару реквізитів (номер рахунку платника / одержувача та код банку платника / одержувача), так і номер рахунку платника / одержувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунку платника / одержувача за стандартом IBAN в реквізиті "Код банку платника / одержувача" вказується нуль.

Банк платника зобов'язаний прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких вибрав платник. Банк отримувача коштів зобов'язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача:

- по парі реквізитів ( "Код банку" і "Рахунок") - якщо рахунку не присвоєно стандарт IBAN або платнику невідомо рахунок одержувача за стандартом IBAN; або

- за стандартом IBAN.

Обрана платником варіація заповнення реквізитів не може бути підставою для повернення документа на переказ коштів без виконання або для незарахування коштів на рахунок клієнта. Системою електронних платежів НБУ в період з 05.08.2019 по 31.10.2019 буде забезпечуватися здійснення міжбанківського переказу коштів незалежно від варіації заповнення реквізитів.

З 1 листопада 2019! Застосування IBAN буде обов'язковим для КЛІЄНТІВ всіх банків України під час здійснення переказів грошових коштів як в національній, так і в іноземних валютах, зокрема і транскордонних переказів. Тобто всі переклади з 1 листопада 2019 будуть виконуватися лише з використанням IBAN.

Корпоративні клієнти ПриватБанку і підприємці отримають нові номери рахунків в міжнародному форматі IBAN з 5 серпня 2019 року. Як повідомили в банку, переклад на нові реквізити рахунків відбуватиметься автоматично, до 5 серпня нові рахунки та виписки будуть доступні в «Приват24 для бізнесу».

ПриватБанк звертає увагу, що з 5 серпня 2019 року нові IBAN-рахунки стануть доступні в «Приват24 для бізнесу» при створенні платежів і в виписках. У період з 5 серпня по 31 жовтня 2019 року в документах на переказ коштів можна заповнювати реквізити «код банку» і «рахунок» в будь-яких варіаціях.

Генерацію і перевірку українського IBAN номера можна зробити на сайті Національного Банку України або встановити на свій смартфон програми. Додаток дозволяє конвертувати код банку (МФО) та рахунок в формат міжнародного номера банківського рахунку IBAN і навпаки, перевіряти правильність банківських реквізитів. Вводити значення можна як за допомогою екранної клавіатури так і шляхом сканування з будь-якого документа або пристрою:

 - Для пристроїв на базі Android

 - Для пристроїв на базі iOS

Як виглядає IBAN-код?

Що таке IBAN?

Номери рахунків IBAN будуть складатися з 29 букв і цифр.

Вони умовно поділяються на дві групи.

Перші 10 знаків - код країни, великі червоні літери і код банку. Зокрема, перші дві букви UA вказують на код країни, в даному випадку це Україна.

Наступні за кодом країни два символу - контрольні, вони призначені для перевірки достовірності рахунку і захищають інформацію від помилок при внесенні даних.

Наступні шість цифр - код МФО банку.

Друга група символів, що складається з 19 знаків, - безпосередньо номер рахунку клієнта банку. Причому перші в цій групі п'ять нулів, як правило, доповнюють IBAN до 29 знаків, а останні 14 символів є безпосередньо номером рахунку.

Перехід на новий формат рахунків IBAN для клієнтів буде відбуватися:

  1. До 5 серпня 2019 року отримають від банку інформацію про зміну чинного рахунку за стандартом IBAN для інформування своїх контрагентів і вказівки в розрахункових документах. При цьому зміна діючого номера рахунку за стандартом IBAN не призводить до зміни положень договору (договору банківського рахунку / розрахунково-касового обслуговування / банківського вкладу і т. д.).
  2. З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року в документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити "Код банку" і "Рахунок» в будь-яких варіаціях. Так, в документах на переказ коштів в реквізитах платника / одержувача можуть заповнювати як тільки реквізити (номер рахунку платника / одержувача та код банку платника / одержувача), так і номер рахунку платника / одержувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунку платника / одержувача за стандартом IBAN в реквізиті "Код банку платника / одержувача» буде вказуватися нуль.
  1. З 1 листопада 2019 року в реквізити розрахункового документа «Рахунок» будуть вказувати номер рахунку платника / одержувача тільки за стандартом IBAN.

Перехід на новий формат рахунків IBAN для банків буде відбуватися:

  1. З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року:

 - будуть приймати до виконання документи на переказ коштів / зараховування коштів на рахунок одержувача за реквізитами, варіації заповнення яких вибрав клієнт-платник;

 - будуть повідомляти контролюючі органи про зміну діючих рахунків клієнтів - суб'єктів господарювання за стандартом IBAN.

  1. З 5 серпня 2019 року:

 - відкриватимуть рахунки (поточні, депозитні) відповідно до вимог стандарту IBAN;

 - забезпечуватимуть формування виписки по рахунку клієнта з дати відкриття рахунку і суми вхідного залишку за чинним рахунком до зміни рахунку за стандартом IBAN, з наступним підтвердженням операцій на будь-яку дату після зміни чинного рахунку клієнта відповідно до стандарту IBAN;

 - виконуватимуть документи на арешт коштів / примусове списання / стягнення коштів незалежно від номера рахунку, зазначеного в цих документах (діючий рахунок до зміни по стандарту IBAN / за стандартом IBAN).

Національний банк України підготував пам'ятку для клієнтів банків у зв'язку з введенням в Україні міжнародного номера банківського рахунку IBAN. Регулятор також рекомендував банкам ознайомити своїх клієнтів з цим документом:

Пам'ятка IBAN

Стандартна система банківського рахунку - це необхідний елемент ефективного банківського середовища кожної держави, сприяє ефективній обробці розрахунків. У країнах Європейського Союзу - це IBAN. Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, слідуючи вимогам стандарту ISO 13616. В результаті впровадження IBAN за першими двома літерами відразу можна розпізнати країну учасника розрахунку (UA - Україна), а за допомогою контрольного розряду - забезпечити уніфіковану перевірку рахунку клієнта на його коректність.

 

 

Как гарантировать оперативность расчетов с партнерами и сэкономить на комиссиях по платежам?

Открыть счет в ПриватБанке для Юридических лиц

Открыть текущий счет в ПриватБанке для предпринимателя

Открыть валютный счет для корпоративного клиента

 

 

Часті питання:

 

Що таке рахунок IBAN?

Це міжнародний номер банківського рахунку відповідно до Національного стандарту України «Фінансові операції» і стандартам Євросоюзу.

Чому рахунки повинні бути замінені на формат IBAN?

Згідно Постанови НБУ № 162 від 28.12.2018 та для спрощення і здешевлення розрахунків з іншими країнами світу, в тому числі з країнами Євросоюзу.

Коли рахунки будуть замінені на формат IBAN?

5 серпня 2019 року.

Як буде проходити зміна рахунків?

Банк самостійно сформує новий номер рахунку і відкриє його клієнту. Також банк самостійно повідомить ДФСУ про закриття попередніх рахунків.

Що робити клієнту для зміни рахунків?

Нічого. Всі обов'язки по відкриттю рахунків покладено на банк.

Чи потрібно мені повідомляти своїх партнерів або переукладати чинні угоди, контракти з ними?

З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року банки будуть приймати платіжні документи за старими реквізитами.

З 1 листопада 2019 року застосування IBAN буде обов'язковим для клієнтів усіх банків України при здійсненні переказів грошових коштів як в національній, так і в іноземних валютах, в тому числі і транскордонних переказів. Тобто всі переклади з 1 листопада 2019 року буде здійснюватися тільки з використанням IBAN.

Клієнтам всіх банків країни необхідно самостійно внести зміни в реквізитах, зазначених в документації з усіма своїми контрагентами / партнерами, до 31.10.2019 включно.

Чи будуть також змінені і рахунки в іноземних валютах?

IBAN поширюється на поточні, вкладні (депозитні) рахунки юридичних осіб. Бюджетні рахунки, відкриті Казначейством України, також мають номер рахунку IBAN.

Як я дізнаюся свої нові рахунки?

До 5 серпня ви отримаєте від банку інформацію про зміну рахунків за стандартом IBAN для інформування своїх контрагентів і вказівки в розрахункових документах. Новий рахунок можна буде побачити в «Приват24 для бізнесу». Виписки за діючими рахунками також будуть доступні в «Приват24 для бізнесу».

Як я зможу бачити виписки за діючими рахунками?

Всі виписки будуть доступні через «Приват24 для бізнесу».

Що, якщо на моєму рахунку ФОП в старому форматі була налаштована функція «Автопідпис»?

Якщо для платежів до бюджету ви використовували функцію «Автопідпис» в новому «Приват24 для бізнесу», то для рахунку в IBAN-форматі її заново не потрібно. Нагадуємо, що «Автопідпис», налаштована в старій версії «Приват24 для бізнесу», в новій версії недійсна.

Як виглядає IBAN?

Український IBAN - це послідовність букв і цифр довжиною 29 символів, не менше і не більше. Він містить в собі номер рахунку клієнта або його платіжної картки, МФО банку, код країни і великі червоні літери. Якщо номер рахунку менше 15 знаків, то між МФО і рахунком проставляються нулі. Таким чином, коректно сформований IBAN однозначно визначає клієнта.
Приклад: IBAN UA853996220000000260012335661

Повинні вітчизняні банки використовувати IBAN?

Сьогодні банки ведуть облік операцій клієнтів, використовуючи номер його рахунку, найменування (ПІБ для фізичних осіб), код ЄДРПОУ для підприємств або ІПН для фізичних осіб. Банк одержувача може визначатися за його назвою, МФО, СВІФТ кодом. Існуючі плани рахунків і інші нормативні документи України поки не передбачають наявність IBAN. Тому, виконання платежів за допомогою IBAN і генерація цього номера для своїх клієнтів - це цілком добровільне рішення кожного банку. Більш детальну інформацію про банківські установи, які вже використовується IBAN, ви можете знайти на сайті Асоціації УкрСВІФТ.

У чому переваги використання IBAN для клієнтів банків?

Наявність IBAN дозволяє кленту банків більш оперативно отримувати перекази, особливо з ЄС. Це відбувається за рахунок автоматичної обробки транзакцій з IBAN всередині мережі європейських банків і українських банків які зробили відповідні налаштування. Таким чином, платежі, які мають IBAN, швидше потрапляють в українські банки, а отже і до їхніх клієнтів. Використання IBAN значно зменшує витрати пов'язані з пошуком помилкових зарахувань і прискорює процес розслідування.

Які переваги використання IBAN для самих банків?

Якщо банківська установа погоджується надавати своїм клієнтам IBAN, вона таким чином сприяє більш активному надходженню валютних коштів на їх рахунки. А це не тільки дозволяє збільшити залишки по рахунках і оборот коштів, але і служить додатковим фактором для залучення на обслуговування нових клієнтів.

Як банку почати використання IBAN?

Впровадження автоматичного зарахування платежів за допомогою IBAN вимагає від банківських установ налаштування своїх програмних комплексів. Пов'язані з цим витрати носять одноразовий характер, так як алгоритм створення і використання IBAN не змінюється.

 

 

 

 

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка