Хороший менеджер повинен вміти знайти підхід до будь-якої людини. Потрібно дати можливість співрозмовнику зробити перший крок, це дозволить уникнути помилок в спілкуванні.
У кар'єрі найманого топ-менеджера, крім професійних і комунікативних навичок, важливу роль відіграє те, наскільки він готовий підлаштовуватися під різні типи мислення. Адже ця посада - по суті, буфер між власником компанії, що бажає отримати потрібний результат, і колективом, який змушений виконувати плани, спущені «згори». Але, як це не дивно, мало хто з керівників розуміє, наскільки важливо вміти налагодити відносини не тільки з начальством, але і з підлеглими.
Хороший менеджер може усунути виникаючі складнощі та непорозуміння завдяки розумінню потреб і бажань - як свого керівництва, так і підлеглих. Йому необхідно не просто зрозуміти, але і прийняти те, що у кожного з них можуть бути своє сприйняття інформації, логіка прийняття рішень і стимули брати на себе відповідальність.
Особливо важливим є вміння враховувати ті чи інші особливості підлеглих, якщо менеджер працює з іноземними фахівцями. Він повинен брати до уваги не тільки відмінне сприйняття ситуації людей з різних верств населення, але й не забувати про менталітет представників тих чи інших народів. Давно помічено, що представники різних національностей мають емоційні і ментальні особливості, які так чи інакше пов'язані між собою з характером виконання службових обов'язків.
Уміння налагодити контакт з підлеглими допомагає оптимізувати роботу представництв в будь-якій країні.
Наприклад, поляки намагаються йти в ногу з часом, підтвердженням чого служить їх інтерес до високотехнологічних гаджетів. У Румунії люди відрізняються емоційністю, а в Україні народ цілеспрямований, відкритий для нових ідей. Знову ж таки, не можна судити про країну в цілому. Уміння враховувати подібні особливості і, відповідно, налагоджувати контакт з підлеглими допомагає оптимізувати роботу офісу в тих країнах, за які я відповідальний.
Керувати людьми, не навчаючись цьому спеціально, можливо. Однак цю науку варто освоювати нарівні з економікою, інформатикою та психологією. Це дозволить скоротити часові і розумові витрати на розуміння особливостей поведінки, способів прийняття тактичних і стратегічних рішень і планування. До речі, вміння планувати - також одне з ключових для топ-менеджера. Якщо не вмієш грамотно складати графіки, розподіляти обов'язки і контролювати своєчасність і повноту виконання доручень, не станеш професійним менеджером. Необхідно вчитися цьому і в університеті, і під час роботи в різних компаніях. Грамотно складений план - основа успішної кар'єри.