Лікар більше не буде заповнювати жодних бланків щоб засвідчити непрацездатність людини!
- Тепер процес засвідчення тимчасової непрацездатності здійснюється лікарем одноосібно на підставі його експертизи та медичних записів в електронній системі охорони здоров’я.
Електронний листок непрацездатності (еЛікарняний) – це електронний документ сформований лікарем за допомогою програмних засобів в електронному реєстрі листків непрацездатності системи охорони здоров’я на підставі медичного висновку. Електронний лікарняний містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.
Процес створення та оплати лікарняного в електронному вигляді виглядає наступним чином:
1. До 1 вересня 2021 діє перехідна модель незалежно від закладу охорони здоров’я, лікар може відкрити пацієнту звичайний паперовий лікарняний або створити електронний медичний висновок.
2. На підставі електронного медичного висновку автоматично сформується е-лікарняний, якщо пацієнт є застрахованою особою (офіційно працевлаштований, ФОП або само зайнята особа).
3. Щойно буде створено електронний медичний висновок, працівник має повідомити про це свого роботодавця будь-яким зручним обом способом, наприклад, телефоном.
4. У день створення е-лікарняний стає доступним і пацієнту, і його роботодавцю в особистих кабінетах на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
5. Е-лікарняний стане підставою для нарахування матеріального забезпечення після його закриття. А в разі допомоги по вагітності та пологах - одразу після створення.
6. Роботодавець самостійно відслідковує закриття е-лікарняного в своєму кабінеті страхувальника та призначить працівнику матеріальне забезпечення упродовж 10 календарних днів.
7. Працівнику не потрібно роздруковувати е-лікарняний. Всі етапи проходження е-лікарняного на підприємстві також можуть відбуватись повністю в електронному вигляді.
8. Після призначення допомоги комісією з соцстрахування підприємства, бухгалтерія розраховує її розмір і подає до ФССУ заяву-розрахунок. На це відведено 5 робочих днів.
9. Паперові і е-лікарняні подаються в окремих заявах-розрахунках, оскільки е-лікарняні не мають серії та видаються за оновленими кодами причин тимчасової непрацездатності.
10. Від дати подання заяви-розрахунку залежить дата фінансування допомоги Фондом. Слідкувати за станом фінансування працівники можуть онлайн в телеграм-каналі ФССУ: t.me/SocialFund.
Лікар більше не буде заповнювати жодних бланків, щоб засвідчити непрацездатність людини. А пацієнтам не доведеться бігати в лікарню за паперовим листком непрацездатності, нести його на роботу, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності, а роботодавці уникнуть паперової тяганини з Пенсійним фондом та Фондом соціального страхування у процесі оформлення своєму працівнику виплат за лікарняний.
Запровадження електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність – важливий етап цифрової трансформації в системі охорони здоров’я. А також - у побудові системи ефективного електронного документообігу. Це продовження планомірного переходу від паперових довідок до електронних медичних висновків, які формуються на основі даних з електронної медичної картки.
Дані з Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) доступні для ознайомлення на порталі Пенсійного Фонду України:
ГРОМАДЯНАМ
Надається інформація по його листках непрацездатності (пункт меню особистого кабінету громадянина «Мої листки непрацездатності») з таким переліком атрибутів:
- номер;
- дата відкриття;
- дата закриття;
- причина непрацездатності.
СТРАХУВАЛЬНИКУ
Первинно надається можливість визначення параметрів пошуку переліку листків непрацездатності та за результатами пошуку надається інформація по листках непрацездатності ЗО, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою (пункт меню особистого кабінету страхувальника «Листки непрацездатності»), з таким переліком атрибутів:
- номер;
- дата відкриття;
- дата закриття;
- РНОКПП ЗО;
- ПІБ ЗО.
Страхувальнику також надається можливість перегляду, формування та друку заяв-розрахунків по листках непрацездатності (пункт меню особистого кабінету страхувальника ПФУ «Заяви-розрахунки»).
Лікарняний в електронному вигляді забезпечує:
Спрощення життя пацієнтам та лікарям
Зменшення навантаження на лікарів
Простий процес отримання страхових виплат для пацієнта
Пацієнтам більше не доведеться нести на роботу паперовий листок непрацездатності, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності. Адже пацієнт перш за все має думати про здоров’я, а не про документи, які потрібно зібрати. Основне для нього - отримати необхідну медичну допомогу. Вся інша робота здійснюватиметься автоматично в електронній системі охорони здоров’я. А роботодавці бачитимуть необхідну інформацію про те, що їх працівники були непрацездатності, в особистому електронному кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Для лікаря це зменшить кількість паперової роботи. Лікар займається лише медичною частиною і не заповнює жодної адміністративної інформації про роботодавця. Всі необхідні дані додаються автоматично.
Процес формування електронних листків непрацездатності побудовано так:
В електронній системі охорони здоров’я лікар створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Тобто фіксує, що пацієнт в цей момент хворіє і не може виконувати свою роботу. Цей висновок формується з електронних медичних записів, які лікар веде щодо пацієнта в його електронній медичній картці. Йдеться про діагноз, лікування та іншу медичну інформацію. Жодної адміністративної інформації лікар записувати не буде.
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність лікар підписує своїм кваліфікованим електронним підписом.
Після підпису документ автоматично відправляється в електронний реєстр листків непрацездатності. Цей реєстр належить Пенсійному фонду. У Пенсійний фонд не передається діагноз пацієнта. А лише інформація від лікаря, що в певний період часу людина не може працювати через стан здоров’я.
Пенсійний фонд у своєму реєстрі також доповнює дані інформацією про роботодавця.
Фактично це вже і є електронний лікарняний, який направляється роботодавцю. Пацієнт може побачити свій електронний лікарняний через електронний кабінет на сайті Пенсійного фонду. Тобто пацієнт може перевірити, що йому дійсно сформували електронний лікарняний. В свою чергу роботодавець через свій кабінет бачить, що для його працівника сформували електронний лікарняний. Обмін інформацією відбувається автоматично.
У момент, коли лікар створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність, пацієнт отримує SMS-повідомлення, про те, що йому створили такий медичний висновок.
Для пацієнта це є підтвердженням, що ця інформація буде надіслана в Пенсійний фонд. Коли Пенсійний фонд доповнить цю інформацію даними про роботодавця, пацієнт отримає ще одне SMS-повідомлення про те, що йому створили електронний листок непрацездатності. А отже - оплатять період непрацездатності.
В Україні збір та обмін медичною інформацією, у більшій мірі, відбувається в паперовій формі, що, своєю чергою, збільшує фінансове навантаження як на комунальні та державні заклади охорони здоров’я, так і на приватний бізнес у сфері охорони здоров’я.
Разом із тим, нагальною проблемою в державі є фальсифікація паперових лікарняних з метою отримання неправомірної матеріальної вигоди або з метою уникнення притягнення до відповідальності посадових осіб.
Саме тому важливим етапом є впровадження цільової моделі формування та видачі «е-лікарняних», що базуватиметься в провадженні модулю медичних висновків про тимчасову непрацездатність, що створюватимуться в електронній системі охорони здоров’я, на підставі яких в Електронному реєстрі листків непрацездатності формуватимуться електронні листки непрацездатності, що дозволить вибудувати більш ефективні процеси, що суттєво економитимуть бюджетні кошти шляхом мінімізації корупційних ризиків видачі необґрунтованих лікарняних, сприятимуть спрощенню процесу отримання страхових виплат та зменшать навантаження на лікарів.
Впровадження механізму формування та видачі медичних висновків про тимчасову непрацездатність, а також механізму здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності сприятимуть:
- унеможливленню зловживання під час обігу листків непрацездатності;
- забезпеченню чіткого дотримання порядку видачі та оформлення
- документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян;
- забезпеченню оформлення медичного висновку про тимчасову непрацездатність із першого дня звернення громадянина та унеможливленню відкриття е-лікарняного заднім числом;
- забезпеченню ведення оперативного обліку та контролю виданих (оформлених) та продовжених медичних висновків про тимчасову непрацездатність закладами охорони здоров’я усіх форм власності;
- зменшення навантаження на медичних працівників щодо ведення паперових форм медичної документації;
- зменшенню видатків із Державного бюджету України на закупівлю паперових форм бланків листків непрацездатності.
Часті питання:
- Які дії роботодавця стосовно електронного лікарняного?
Сформований листок непрацездатності у день створення стає доступним для перегляду в кабінетах страхувальника та застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, але до дати закінчення періоду його дії не може бути використаний страхувальником як підстава для нарахування матеріального забезпечення. Сформований листок непрацездатності з причиною непрацездатності «вагітність і пологи» передається страхувальнику як підстава для нарахування матеріального забезпечення у день створення.
Після формування е-лікарняного в електронному кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України роботодавець, відповідно до статті 32 Закону № 1105, протягом десяти днів з дня закінчення періоду його дії призначає матеріальне забезпечення застрахованій особі. Для цього:
- е-лікарняний друкується або залишається в електронному вигляді в кадровій службі або відповідальної особи кадрової служби (за рішенням роботодавця);
- кадрова служба або відповідальна особа кадрової служби визначає страховий стаж застрахованої особи (пільги) та кількість календарних днів непрацездатності, що підлягають оплаті за рахунок коштів роботодавця та Фонду соціального страхування України. Зазначена інформація, за бажанням (або визначенням роботодавця), формується у паперовому вигляді або в електронному;
- е-лікарняний, відомості щодо визначеного страхового стажу та кількості днів непрацездатності, що підлягають оплаті, передаються до комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства;
- комісія із соціального страхування на підприємствах продовжує свою роботу та зберігає весь обсяг функцій, передбачених Положенням про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13;
- рішення про призначення або відмову у призначенні матеріального забезпечення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства передає до підрозділу бухгалтерії підприємства, який нараховує матеріальне забезпечення;
- бухгалтерією здійснюється розрахунок матеріального забезпечення на підставі е-лікарняного (за необхідності його паперової роздруківки) та рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства. Даний розрахунок записується в електронному або паперовому вигляді (за рішенням роботодавця) та відображається в бухгалтерських проводках;
- заповнюється заява-розрахунок та подається до відділення Фонду за місцем обліку.
- Чи є електронний лікарняний підставою для звільнення від роботи?
е-лікарняний є підставою для звільнення від роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Отримання е-лікарняного не впливає на процедуру призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Випадки тимчасової непрацездатності, оформлені паперовим листком непрацездатності та е-лікарняним, є різними страховими випадками, незалежно від черговості їх отримання застрахованою особою, тому роботодавець відокремлює їх під час призначення матеріального забезпечення.
- Що таке реєстр листків непрацездатності ?
Єдиний електронний реєстр листків непрацездатності - система введення, накопичення, зберігання, передачі та використання інформації (даних) про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності.
- Для чого потрібний Електронний реєстр листків непрацездатності ?
Реєстр ведеться з метою забезпечення накопичення, зберігання, обліку та використання інформації про сформовані (видані), продовжені листки непрацездатності для реалізації прав застрахованих осіб на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, а також для проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.
Джерелом формування Реєстру є електронний листок непрацездатності, форма та порядок заповнення якого відповідають встановленому зразку.
- Що таке реєстраційний номер електронного листка непрацездатності?
Це унікальний номер, який формується та присвоюється автоматично за допомогою програмних засобів ведення Реєстру, складається з цифр, що утворюють числа натурального ряду, шляхом додавання одиниці до останнього наявного номера, та за яким може бути ідентифіковано випадок тимчасової непрацездатності та всі пов’язані з ним документи в реєстрі.
- Що таке листок непрацездатності?
Це документ сформований (виданий) програмними засобами Реєстру на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності у Реєстрі. Електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
- Що таке медичний висновок?
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність це електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.
- Який період дії медичного висновку?
Період дії медичного висновку є періодом тимчасової непрацездатності (або періодом, на який непрацездатній особі рекомендовано переведення на легшу роботу) та визначається шляхом встановлення дати початку та дати завершення.
- В який термін необхідно внести запис в реєстр електронних листків непрацездатності?
Дозволяється формування лікуючим лікарем медичних висновків в Реєстрі не пізніше наступного робочого дня з дня, коли лікуючим лікарем було встановлено факт тимчасової непрацездатності особи, у разі:
- якщо медичне обслуговування здійснювалося не за місцем провадження господарської діяльності з медичної практики;
- недоступності електронної медичної інформаційної системи або неможливості обміну даними між електронною медичною інформаційною системою та центральною базою даних електронної системи охорони здоров’я через їхню технічну несправність, або у разі відсутності відповідної технічної можливості в електронній системі охорони здоров’я (далі - технічна несправність).
При виникненні технічної несправності в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я, що триває понад 1 календарний день, лікуючий лікар зобов’язаний внести медичний висновок до Реєстру не пізніше, ніж на наступний робочий день після усунення відповідної технічної несправності або після появи відповідної технічної можливості в системі, але у строк не більший, ніж визначений у технічних вимогах до електронної медичної інформаційної системи для її підключення до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я, що затверджуються НСЗУ відповідно до Положення про Національну службу здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1101. У таких випадках період тимчасової непрацездатності особи, що міститься в медичному висновку, що внесений до Реєстру після усунення технічних несправностей, має відповідати періоду, який був визначений лікарем під час встановлення факту тимчасової непрацездатності особи.
Повідомлення технічні несправності в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я, усунення технічних несправностей або про появу відповідної технічної можливості в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я оприлюднюються на вебсайті електронної системи охорони здоров’я.
- Хто приймає рішення про тимчасову непрацездатність?
Особа, яка засвідчує тимчасову непрацездатність - лікар, який перебуває у трудових відносинах із закладом охорони здоров’я або фізичною особою - підприємцем, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а також лікар, який є фізичною особою - підприємцем та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а в разі усиновлення дитини - посадова особа органів опіки і піклування, яка внесла відомості про усиновлення.
Посилання:
Організація ведення Електронного реєстру листків непрацездатності
Про особливості ведення Електронного реєстру листків непрацездатності
Положення про Єдиний електронний реєстр листків непрацездатності
Інструкція по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність
Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності
Формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність
Порядок здійснення ФССУ перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності