Лізингові платежі

Питання не таке тривіальне, як може здатися. Особливо, людині з економічною освітою, яка знає, що таке кредит, відсотки, вміє користуватися таблицею Excel і базою даних Access. Є ще методологічні матеріали Міністерства економіки. Є статті в спеціалізованій пресі. Є формули на сайтах і в книжках.

Все це не допоможе Вам правильно рахувати лізингові платежі. А, навпаки, дотримання цих рекомендацій, використання загальновживаних формул, призведе до того, що угоди будуть здійснюватися з ризиком опинитися в збитку, або з некерованою і непередбачуваною прибутковістю. Когось це влаштовує, когось не турбує, хтось не може робити інакше, як робить, а для інших пропонуються деякі міркування щодо правильної стратегії ціноутворення.

Оптимальне ціноутворення лізингової угоди має відповідати таким вимогам:

  1. Математична правильність обліку всіх ціноутворюючих факторів
  2. Передбачуваність фінансового результату
  3. Зв'язаність ціноутворення з обраним податковим / обліковим режимом, режимом фінансування і договірними обставинами
  4. Здатність "надати" ціну клієнту при переговорах
  5. Простота бухгалтерського обліку

Зберігаючи вірність, але втрачаючи оптимальність, можна пожертвувати, якщо на те є важливі обставини, простотою бухгалтерського обліку. Рештою зі згаданих вище факторів жертвувати не можна. Інакше за це доведеться рано чи пізно заплатити.

Як небажано рахувати лізингові платежі?

Небажано рахувати лізингові платежі в іноземній валюті. Через рух валютного курсу угоди по "валютному" лізингу непередбачувані з точки зору прибутковості для лізингодавця, тобто, закладаючи в ціну маржу 5%, лізингодавець не може бути впевнений, чи отримає він 5%, або 3% або -1 %.

Небажано вважати лізингові платежі рівними між собою. На жаль, це так. Ануїтетні розрахунки лізингових платежів призводять до виникнення неузгодженості між надходженням доходу і собівартістю, в результаті чого у лізингової компанії виникає то непокритий збиток, то зайвий прибуток.

А як рахувати, власне кажучи?


Рахувати лізингові платежі дуже просто. Потрібно дотримуватися наступних простих принципів: вести бізнес в національній валюті і, так би мовити, "прив'язуючись до амортизації".

Термін лізингу повинен збігатися з терміном амортизації, доступним лізинговій компанії. Вважаємо, що з урахуванням підвищувальних коефіцієнтів прискореної амортизації цей термін становить 36 місяців.

Припустимо, що вартість обслуговування залучаються для фінансування операції кредитів становить 25% річних, а лізингова компанія хотіла б заробити на угоді 5% річних.

Для зниження своїх кредитних ризиків лізингова компанія має намір взяти з лізингоодержувача аванс в розмірі 25% від суми угоди.

Тільки такий розрахунок дозволяє лізинговій компанії гарантовано:

а) розрахуватися по податках

б) повернути взяті в позику гроші з відсотками і

в) найголовніше, заробити рівно стільки, скільки було заплановано, тобто 5% річних

Що робити, якщо ...

Питання, яке, напевно, відразу виникне у уважного читача: як бути, коли термін лізингу вимушено, через обмеження на термін доступного кредиту, менше терміну амортизації. Що робити в цьому випадку?

Відповідь: Зробити нічого не можна. Якщо підходити до лізингу відповідально, то платежі за лізинговою угодою повинні бути прив'язані до амортизації майна. А раз так, то при короткому терміні лізингу доведеться залишати залишкову вартість майна, яку потрібно якось врегулювати з клієнтом за межами терміну лізингу, наприклад, продавши майно клієнта за залишковою вартістю.

Демонстрація різних методик розрахунків лізингових платежів

У лізинговому бізнесі на даний момент не існує усталеної практики розрахунків аналогічній хоча б тому, що є в сфері банківського кредитування, де діє, можна сказати, єдина методологія розрахунку платежів.

У лізингу практика ще не усталилася і, більш того, існує маса обставин, які стимулюють лізингові компанії на "творчі" пошуки оптимальних методів розрахунку лізингових платежів.

Аннуїтетний розрахунок

Напевно, це найпоширеніший метод нарахування лізингових платежів. Відмінною особливістю є те, що всі платежі (крім авансового) рівні між собою. Це дуже зручно з точки зору пояснення клієнту, скільки йому потрібно платити за лізинг, а також вельми зручно для документування лізингу.

Розрахунок з рівномірним погашенням лізингового боргу

Всі інші розрахунки не є аннуїтетнимі, тобто в них платежі виходять нерівними від періоду до періоду, навпаки, платежі зменшуються "дробинкою", тобто вони спочатку більше, а потім менше.

Відмінність цих двох розрахунків між собою полягає в тому, що розрахований податок на майно в тому і в іншому випадку. У першому випадку податок розрахований від лізингового боргу, у другому - він близької до (спотвореної тільки на можливі втрати від девальвації / ревальвації долара) цієї балансової вартості майна. Від лізингового боргу вважати зручніше: піди поясни клієнту, що базою нарахування податку є якась ціна не показана в таблиці. Однак, якщо угода передбачає аванс, лізингова вартість може легко виявитися меншою за реальну балансову вартость, і прийняття цього методу приведе до того, що податок на майно буде оплачуватися за рахунок маржі лізингової компанії.

Розрахунок з рівномірним погашенням балансової вартості

Найцікавіший розрахунок. Якби мова йшла про нарахування зобов'язань в гривнях, то це взагалі був би 100% точний розрахунок, який би був для отримання лізинговою компанією рівно 5% річних, і ні копійкою ні більше, але й не менше.

Додатковою вигодою є і те, що цей розрахунок найдешевший для клієнта - в ньому відсутні приховані доходи, які отримують лізингові компанії, використовуючи інші розрахунки. Якщо лізингова компанія готується до конкуренції за клієнта і його угодою за ціною, то такий метод розрахунку буде оптимальним.

Підводні камені лізингу з нарахуванням платежів в іноземній валюті

Багато продуктів та послуг продаються в Україні з визначенням ціни в "умовних одиницях", якими зазвичай є долари США. Лізингові компанії не стоять осторонь від такої звичної бізнес практики і теж вельми часто продають свої послуги з визначенням лізингових платежів в прив'язці до доларів. Тим часом, при уявній простоті питання насправді "валютне" ціноутворення лізингових угод має масу невиграшних, якщо не сказати, невигідних, для сторін обставин. Зазвичай лізонгоотримувачу "валютне" ціноутворення невигідно за ціновими міркувань. При цьому в принципі можна зрозуміти те, чому лізингоотримувачі все-таки йдуть на укладення лізингових контрактів з фіксацією лізингових платежів в "у.о.". Важче зрозуміти лізингові компанії, які при існуючому оподаткуванні і тенденції зміни валютного курсу прямо і багато втрачають від "валютного" ціноутворення. Аж до того, що діяльність компаній, що практикують "валютне" ціноутворення, стає свідомо і безнадійно збитковою.

Такий стан, коли використання "валютного" еквівалента невигідно нікому, дійсно дивно, і воно може пояснюватися тільки нериночноним характером фінансування лізингових компаній, а також відсутністю комплексного аналізу та обліку довгострокових наслідків.

Навіщо все так складно?

Власне в лізингу, як і в кредитуванні, на який лізинг об'єктивно схожий, є всього дві альтернативи: або національна валюта, або валюта іноземна.

Не можна сказати, щоб ведення розрахунків в доларах США замість гривні було саме по собі більш зручним. Навпаки, коли розрахунки по лізингу ведуться у валюті, відмінній від гривні, виникають проблеми взаєморозрахунків (особливо дрібних курсових недоплат), а також ускладнюється бухгалтерський облік. Однак, лізингові компанії йдуть на ці незручності для себе і наполегливо пропонують своїм клієнтам саме "валютний" лізинг, тобто лізинг, коли платежі зафіксовані в доларах США (для зручності міркувань виберемо цю валюту як типовий приклад).

Причин такої любові до "валютного" лізингу по суті дві - це в порівнянні з гривневим в середньому відносна дешевизна валютних кредитів, і в середньому більш тривалий термін доступності валютних кредитів. В результаті "валютний" лізинг виходить більш "продаваним". Цьому сприяє і те, що ціни на багато видів устаткування (особливо, якщо воно імпортне) встановлюються в іноземній валюті, що робить природним встановлення лізингових цін також в іноземній валюті.

Розкид цінових умов по лізинговим операціям дуже великий, тобто можна зустріти угоди з ціною, сильно відрізняючихся від згаданих, однак, приблизна картина така: якщо середній лізинговій компанії валютний кредит доступний за ставкою приблизно 18-20% річних терміном на пару років, то кредит в гривні буде і дорожче, і коротше: відсотків 30 % річних терміном на 1-1,5 роки. В результаті виплати по "гривневому" лізингу стають зовні неконкурентними, якщо їх порівнювати з "валютним" лізингом. Якщо порівнювати платежі по "валютному" і гривневому лізингу без урахування можливої ​​динаміки зміни курсу долара, то порівняння буде завжди не на користь гривні.

Насправді

Насправді, в залежності від фактичної динаміки валютного курсу гривневий лізинг може виявитися дешевше валютного. Якщо девальвація гривні компенсувала б підвищену ставку гривневого лізингу, то тепер валютний лізинг виявився б дорожче приблизно на 10%.

Потрібно визнати, що прогнозувати майбутні зміни валютного курсу саме невдячне заняття, і, якби хтось із нас вмів робити це, йому мало б сенс займатися не лізингом, а валютним дилінгом. Проте, при тих конкретних умовах, які протягом останніх років мали місце в економіці - на вигляд більш дорогі гривневі кредити (і лізинг) в кінцевому рахунку виявлялися б дешевше валютних.

Жахливе

Але ця стаття була написана не заради взагалі очевидної констатації. На ділі існують більш серйозні ризики валютного ціноутворення, які несуть саме лізингові компанії. Ці ризики знецінюють будь які сьогоднішні переваги "валютного" лізингу, і закладають щось на кшталт міни під діяльність будь-якої лізингової компанії, що продає "валютний" лізинг. Побічно це впливає і на клієнтів лізингових компаній, оскільки лізингодавці, діяльність яких перебуває під "дамокловим мечем" майбутніх проблем не в змозі забезпечити якісне довгострокове обслуговування клієнтів.

"Валютне", зокрема, зазвичай практикується "доларове" ціноутворення лізингових угод не вигідно самим лізинговим компаніям, оскільки через постійну девальвації гривні і специфічного оподаткування лізингові компанії на таких валютних операціях втрачають, а не заробляють.

Як це відбувається?

Механізм отримання реальних збитків замість паперового прибутку діє таким чином.

На відміну від кредитування при лізингу, суми лізингових платежів, одержуваних лізинговими компаніями, не діляться на відшкодування вкладених у придбання лізингового майна засобів і дохід, тобто лізингові компанії не можуть прямим способом, що виключає недвозначні розрахунки, відокремити свій дохід від раніше зроблених інвестицій в предмет лізингу, що зняло б багато проблем лізинговому бізнесу. На жаль, вся сума лізингових платежів вважається доходом лізингової компанії, і саме з цим пов'язані фундаментальні проблеми "валютного" ціноутворення (до слова сказати, не тільки валютного, а й звичайного ціноутворення лізингу).

В результаті виникає питання про те, яким чином, справедливим чином визначити доходи від лізингової угоди. Тут доречно згадати про те, що купівельна ціна лізингового майна може бути умовно розділена на дві частини: балансову вартість і на ПДВ, сплачений при купівлі. Для справедливого оподаткування необхідно забезпечити виведення покупної ціни, очікуваного відшкодування в складі лізингових платежів, з-під оподаткування податком на прибуток. Таке виведення здійснюється через механізм "заліку покупного ПДВ" (щодо тієї частини покупної ціни, що доводиться на сплачений при покупці ПДВ), і через механізм амортизації балансової вартості (щодо тієї частини покупної ціни, що "перетворилася" в балансову вартість майна) .

Глобальною проблемою валютного ціноутворення є те, що згадані елементи відшкодування номіновані в гривні, оскільки вони є об'єктами податкового і бухгалтерського обліку, який оперує лише національною для України валютою.

Якщо відбувається повзуча або стрибкоподібна девальвація гривні, то елементи відшкодування покупної ціни, залишаючись за номіналом рівними вихідними сумами в гривні, виявляються недостатніми для відшкодування покупної ціни в повному обсязі. При цьому утворюються "фіктивні" додана вартість і прибуток від лізингової угоди, які, звичайно, мають на увазі сплату податків на додану вартість та на цей прибуток.

У кращому випадку маржа лізингової компанії значно зменшується, а в гіршому випадку коштів, отриманих від лізингоодержувача, стає недостатньо для одночасного відшкодування коштів, вкладених у придбання лізингового майна, і сплату всіх необхідних податків, тобто угода виявляється збитковою.

Найжахливіше

Боротися з "валютними" збитками можливо, але ось здобути гарантовану перемогу не можна. Єдиною доступною стратегією боротьби є збільшення маржі лізингової компанії для того, щоб при найгірших прогнозованих сценаріїв все ж забезпечити беззбиткове закриття угод. Однак, нескінченне збільшення маржі неможливо, а будь-які розумні значення маржі (наприклад, 10% річних) не витримують звичайного для України темпу девальвації гривні.

Справа в тому, що лізингові угоди, що передбачають фіксацію лізингових платежів в валюті, відмінній від гривні, є на момент їх укладення непередбачуваними з точки зору фінансового результату. Навіть при повному виконанні сторонами (в першу чергу лізингоодержувачем) своїх зобов'язань за лізинговим договором лізингова компанія може виявитися не в змозі одночасно розплатитися по податках, розрахуватися з кредиторами по залученому фінансуванню і отримати хоча б мінімальний прибуток.

Нормальне функціонування лізингових компаній, що практикують "валютне" ціноутворення, можливо лише при практично незмінному валютному курсі, або по пірамідальній схемі, коли поточні надходження від старих і нових договорів перевищують виплати, передбачені за старими договорами. Проблема носить системний характер і при існуючій податковій - обліковій практиці не може бути вирішена.

Висновки

"Валютне" ціноутворення особливо невигідно ні лізингоотримувачам, ні лізинговим компаніям.

Прив'язка ціни лізингу до невизначеним в момент укладання угоди майбутнім значенням обмінного курсу робить таку лізингову угоду непередбачуваною з точки зору її фінансового результату, а також - для випадків великих проектів - і кредитного ризику.

При здійсненні масштабного лізингового бізнесу компанії, що практикують таке ціноутворення, можуть з незалежних від них обставин виявитися не в змозі погашати залучені кредити.

Чому примітивний розрахунок ставки є недостатнім

Справа в тому, що показані вище розрахунки не робляться просто так. Зазвичай вони є частиною якогось рішення в бізнесі, наприклад, рішення про те, який із двох лізингових компаній віддати перевагу, або на скільки можна спробувати знизити лізингові платежі, або чи не обманює лізингова компанія, коли говорить, що платежі нараховуються з розрахунку 15 % базової ставки фінансування плюс 3% маржі.

Якщо мова йде про те, щоб отримати інформацію, що забезпечує рішення виниклого питання з економічних позицій, то примітивні розрахунки будуть недостатні, вони будуть неінформативні і провідниками в нікуди.

Якщо Ви працюєте в лізинговій компанії, то Ви все це повинні і так знати.

Якщо Ви лізингоодержувач, сподіваюся, що ця стаття показала корисність відтворення розрахунків платежів як вони робляться лізинговими компаніями. Тоді Ви зможете оцінити реальні ставки нарахування платежів, що дозволить Вам визначитися з тим, чи обґрунтовані платежі, чи відповідають вони умовам конкурентів (якщо такі є), і чи є можливість їх знизити.

Якщо Ви читаєте це просто так, сподіваюся, що Вам стала зрозуміла моя точка зору.

Кулешов А. Н.

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка