Щоб зробити бізнес прибутковим, потрібно отримати практичні знання, використовувати фінансові інструменти й навчитися швидко підлаштовуватися під обставини.
За останні 10 років на український ринок вийшло багато транснаціональних брендів. Корпорації привнесли світові стандарти обслуговування покупців, оформлення вітрин та якості продукції. Той досвід, який західні компанії накопичували десятиліттями, наші підприємства змушені купувати за кілька місяців. Раніше це стосувалося тільки великого бізнесу, але зараз подібна тенденція також охоплює малий і середній сегмент. Відкриваючи невеликий продуктовий магазин або кафе, бізнесмен стикається з необхідністю просування на рівні мережевих супермаркетів. 10 років тому про це можна було просто просторікувати, але нині це реальність.
Багато вітчизняних підприємців виявилися не готові до підвищення споживчих очікувань. Тим більше що сучасні покупці - люди, що побували за кордоном і мають можливість порівняти сервіс і асортимент товарів і послуг. Вони стали набагато вимогливішими, ніж були раніше.
Все це змушує українських підприємців відразу ж грати «по-крупному». У сучасному бізнес-середовищі виживають лише найрозумніші і спритні. Через відсутність необхідних систематизованих знань і можливості спробувати свої сили в малих проектах більшість бізнесменів-початківців прогорають. Особливо добре це помітно в центрі Києва, де за останні три роки в одних і тих же приміщеннях змінилося за три-чотири орендаря. Якщо на початку 1990-х було непросто відкрити бізнес через відсутність фінансів, то в нинішніх умовах, коли є системи кредитування, субсидування і можливість залучити іноземні інвестиції, багато хто просто не вміє користуватися цими інструментами. Україна - це «поле чудес». Але у більшості бізнесменів немає інструкції по його експлуатації. У пошуках «керівництва користувача» підприємці звертаються в консалтингові агентства, які зараз популярні, як ніколи раніше. Однак і цього може не вистачити.
Щоб розбиратися в можливостях, які є на українському ринку, необхідно здобути освіту. Мова йде не про базові теоретичні знання з економіки або програми МВА, а про практику. Тим, хто збирається відкрити кафе або магазин і витратити $ 100 тис. на оформлення, варто з'їздити в Європу або США, щоб подивитися, як там працюють заклади відповідного типу. Немає необхідності винаходити велосипед і витрачати час на вигадування того, що вже давно відомо за кордоном. Всі розповіді про те, що слов'яни відрізняються від європейців - велике перебільшення. Світові стандарти успішно приживаються в нашій країні. Спостереження за чужим бізнесом добре тим, тому що з боку завжди видно, які з інструментів працюють. Основний же недолік теоретичних програм полягає в тому, що слухачеві складно визначити, що більш, а що менш важливо. Особливо якщо врахувати, що ми не особливо звикли вникати в те, що не можна відразу ж застосувати на практиці.
Найбільш успішні українські бізнесмени - люди, які багато подорожують. Під час поїздок вони не просто лежать на пляжі, а дивляться на роботу своїх зарубіжних колег. Це дозволяє їм швидко реагувати на мінливі споживчі тренди, впроваджувати новинки і усувати те, що буде неактуальним. Щоб зробити свій бізнес прибутковим, сучасним підприємцям потрібно отримати практичні знання, використовувати всі можливі фінансові інструменти і навчитися максимально швидко підлаштовуватися під мінливі обставини. Тоді вдасться не тільки створити успішну компанію, але і витримати конкуренцію світових брендів.