Хочеш відкрити рахунок в банку дистанційно? Чи просто не хочеш відвідувати відділення банку?
- Тепер ти можеш відкрити рахунок дистанційно! Відтепер банки мають безліч можливостей це зробити.
Як дистанційно відкрити рахунок фізичної особи?
Співробітник банку ідентифікує тебе через відеодзвінок
Використай смартфон або комп'ютер з камерою і мікрофоном, а копії документів надішли на e-mail.
Твій Банк підключений до системи BankID, і ти хочеш відкрити рахунок в іншому Банку?
Тобі пощастило! Банк за твоєї згоди надасть дані тому Банку, з яким ти хочеш працювати
Національний банк розширив можливості використання дистанційної ідентифікації фізичних осіб через Єдину національну систему електронної дистанційної ідентифікації фізичних осіб BankID Національного банку України для відкриття рахунків фізичними особами.
Вперше ідентифікація фізичної особи має проводитися за її присутності одним з банків-учасників системи, і вже після цього ця фізична особа зможе замовляти сервіси та послуги на сайті будь-якої компанії або банку, підключених до Системи BankID НБУ. Її ідентифікація проводитиметься дистанційно на рівні банків, в яких вона обслуговується (bank-to-bank). Це, наприклад, дасть можливість клієнтам банків дистанційно відкривати рахунки без необхідності відвідувати відділення банку.
НБУ пропонує банкам велику кількість варіацій доступних механізмів для розвитку дистанційних каналів отримання банківських сервісів. Для відкриття рахунку в новому банку візит у банківське відділення або особиста зустріч з агентом банку стає зайвим кроком. Очікується, що на фінансовому ринку з’являться інноваційні продукти та сервіси, що стануть у нагоді банкам для здійснення верифікації їх клієнтів. З 28 квітня 2020 року здійснення банками ідентифікації та верифікації не вимагатиме особистої присутності клієнта, Національний банк розробив із залученням учасників фінансових ринків нові інструменти і способи віддаленої ідентифікації залежно від обраної моделі та каналів залучення клієнтської бази.
До арсеналу спрощених механізмів верифікації ідентифікаційних даних клієнта належать:
- верифікація за допомогою Системи BankID НБУ;
- верифікація за допомогою КЕП;
- здійснення платежу на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта, що супроводжується принаймні вказуванням прізвища, ім’я та по батькові клієнта;
- дистанційне зчитування клієнтом даних із чипа свого біометричного документа (наприклад, закордонного паспорта чи паспорта у форматі ID-картки) за допомогою NFC модуля смартфона та відповідного мобільного додатка банку;
- верифікація даних з бюро кредитних історій із підтвердженням клієнта через пароль, що надійшов від банку на фінансовий номер телефону клієнта, зазначений у його кредитній історії.
Також під час застосування деяких спрощених механізмів потрібно буде здійснити фото або відеофіксацію клієнта з використанням методу розпізнавання реальності особи (liveness detection) та з власним ідентифікаційним документом.
Щоб врегулювати можливість спрощеного режиму ідентифікації користувачів електронних гаманців, банк має отримати від клієнта копії ідентифікаційних документів та фото фіксацію або відеофіксацію клієнта з його документами, що посвідчують особу.
Відкрити рахунок для суб’єкта підприємницької діяльності