Розвивати бізнес в умовах кризи можливо. Складнощі дають простір для творчості, винаходів, нових технологій і лідерства на ринку.

Кризи в економіці постійні. І сподіватися, що їх не буде, і не готуватися до них - нерозумно. Не очікувати труднощів можуть тільки наївні і недосвідчені. В одній стародавній книзі сказано: «Мудрий бачить лихе і ховається, а недосвідчений йде вперед і карається.

Найчастіше бізнесмени схильні робити неправильні висновки з спостережуваних ними процесів і видавати бажане за дійсне. Якщо згадати, як починалася криза в 2007-2008 рр., То побачимо, що в 2007 році у США виникла проблема з іпотекою, але в Європі панувала впевненість, що це лише заокеанські проблеми. А вже через півроку-рік вони торкнулися і непідготовлених європейців. Ще приклад: влітку 2008 року уряд України заявляв, що нестабільність світової економіки не вплине на нашу країну і немає ніяких передумов до кризи. Через 2-3 місяці ці заяви були спростовані реальністю. А очевидні передумови до обвалу гривні оскаржувалися Нацбанком, який стверджував, що цього не станеться ні в якому разі. Як бачимо - відбулося.

Спостереження за світовою економікою, починаючи з 1930-х років в США (Великої депресії), показують, що кризи повторюються з регулярністю в 10-11 років. Також існує думка, що частіше - кожні 5-7 років. І якщо ми вміємо спостерігати за погодою і легко можемо передбачити дощ, то чому ж тоді не хочемо користуватися спостереженнями за економікою, наполегливо сподіваючись, що «пронесе»? Висновок: нам потрібно завжди готуватися до нестабільності і потрясінь, керуючись досвідом, що вони неминучі. Проте не потрібно жити в страху, який паралізує дію і розвиток, слід ставитися до даних явищ спокійно - прогнозуючи і готуючись до цього, оберігаючи свій бізнес і вибудовуючи захист на період важких часів.

Перше, на що слід звернути увагу, з огляду на недавній досвід, - нестабільність економіки в Європі. Друге - показники економіки нашої країни, внутрішні процеси - зростання цін, падіння платоспроможності населення, політична обстановка і загальний настрій населення - не дають приводу для ілюзій. Проте не потрібно панікувати. Як і всі «розумні», які отримали досвід попередньої хвилі кризи, ми економимо на непрофільній для нашого бізнесу персоналі (юристи, ІТ, маркетологи, кадровики і т.п.) і забезпечуємо ці послуги за рахунок зовнішніх компаній. Крім того, криза дозволяє оптимізувати витрати на послуги підрядників, які готові працювати за мінімальні ставки, щоб залишитися на ринку і не втратити замовлення.

Розвивати компанію в умовах кризи, звичайно, можливо, інакше займатися бізнесом немає сенсу взагалі. Бізнес - саме по собі ризиковане заняття. Сидіти і боятися? Ні, краще відразу закрити фірму! Але знати про неминучість проблем, готуватися до них і діяти - це сильна позиція на ринку. Адже «все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». І проблеми - це можливості для творчості, винаходів, нових технологій і лідерства на ринку.

 

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка